headerphoto

 SPP oločne pre komunity

Klimatická záhrada = živá učebnica na našej škole

V rámci grantového programu Nadácie SPP – SPPoločne pre komunity – sme premenili školský dvor na klimatickú záhradu. K existujúcim dažďovým záhradám a ekoučebni pribudlo jazierko, ktoré postupne vytvorí vodný biotop.
Vieme, že trávnik nedokáže zadržať uhlík, zvlhčovať, udržiavať mikroklímu, ale lúka áno – preto časť pozemku sme vyhradili pre „divočinu“ tzn. miesto bez zásahu človeka.
Podľa štatistík klesá množstvo a rôznorodosť hmyzu - opeľovačov. Na ich prilákanie sme vysadili trvalky – echinacea, ježibaba, levanduľa, kocúrnik, chrastavec, čistec, topoľovka, .... (Mnohé z nich majú aj liečivé účinky.) Nielen opeľovače, ale aj iné druhy hmyzu tu nájdu svoje útočisko v podobe „hmyzieho hotela“.
Kompost je základné pôdne aditívum, ktoré zlepšuje úrodnosť a štruktúru pôdy. Preto tu máme dvojkomorový komposter, postavený z použitých paliet. Možno niekto ani netuší, že zelenina sa dá pestovať skoro všade, aj na betóne. Dva vyvýšené záhony sú toho dôkazom. K starému vysokému plotu dievčatá vysadili pavinič, ktorý ho premení na vertikálnu „zelenú stenu“.
Ako udržiavať takúto záhradu sa postupne učíme na školeniach a workshopoch.
Jednoducho - vzniklo jedinečné miesto pre vzdelávanie, oddych, terapiu a spoluprácu. Svoj čas si tu môžu krátiť aj zákazníci, ktorí čakajú na naše kozmetické a kadernícke služby.

Na školskom dvore pribudli vyvýšené záhony a prírodné kompostovisko

Od Nadácie SPP v rámci grantového programu SPPoločne pre komunity sme dostali financie aj na vybudovanie vyvýšených záhonov. Je to neuveriteľné, ale zelenina sa dá pestovať všade – aj na betóne ??. Máme dva záhony postavené z paletových ohrádok. Na dno sme dali hrubé konáre, potom tenšie vetvičky, lístie, pokosenú trávu, štiepku (zo školského štiepkovača – pozri foto), zeminu z výkopu. Nakoniec dievčatá z I. I nasypali záhradnícky substrát. Samozrejme, že sadiť teraz nebudeme, ale až na jar. Priesady zeleniny si sami vypestujeme.
V tieni, pod stromami, máme nové prírodné kompostovisko. Čo to je? Kompostovanie predstavuje jeden zo základných pilierov, ako sa starať o našu planétu a určitým spôsobom jej pomôcť. Odborníci celý tento proces označujú ako riadený a kontrolovaný cyklus, pri ktorom sa rozkladá bio odpad za pomoci živých organizmov, čiže mikroorganizmov. Celý proces prebieha za prístupu kyslíka. Takýmto spôsobom dokáže vzniknúť kompost – organické hnojivo bez umelých prísad, ktoré je pre rastliny omnoho lepšie.

Neuveriteľné! Jazierko na našom dvore

Nadácia SPP v rámci grantového programu SPPoločne pre komunity finančne podporila náš projekt Klimatická záhrada = živá učebnica. Ide o premenu nášho školského dvora na klimatickú záhradu. Jedným z ekologických objektov, ktoré prispievajú k vodozádržným opatreniam, je záhradné jazierko. Vďaka finančnej podpore sme sa mohli pustiť do jeho budovania. Základné výkopové práce urobil minibáger, ale zbytok sme museli „doladiť“ my. Celý priebeh tejto „akcie“ si pozrite vo fotogalérii.

Naša klimatická záhrada sa prebúdza

Neuveriteľné! Aj v tomto počasí prišla do našej záhrady JAR. Lúče slnka "vytiahli" zo zeme takúto kvetinovú nádheru. O chvíľu začína sezóna záhradných prác a my sa tešíme na čas strávený v prírode. Outdoorová učebňa po dlhej zime nás už očakáva.